HIGIENA RĄK TO BEZPIECZNA OPIEKA
NAD PACJENTEM

 

 

 

Higiena rąk stanowi podstawowy środek ograniczający rozprzestrzenianie się zakażeń. Jest to prosta czynność, ale brak konsekwentnego jej przestrzegania stanowi ogólnoświatowy problem w sektorze opieki zdrowotnej. Dzięki badaniom analizującym różne czynniki oddziałujące na przestrzeganie higieny rąk i najlepsze strategie jej promocji możliwe było wskazanie nowych sposobów postępowania o udowodnionej skuteczności. W związku z tym zaproponowano szereg strategii promocji higieny rąk i poprawy przestrzegania jej zasad. Zorganizowana przez WHO Pierwsza Światowa Inicjatywa na rzecz Bezpieczeństwa Pacjenta „Higiena rąk to bezpieczna opieka” – podjęła działania w celu podniesienia na wyższy poziom standardów i praktyki w zakresie higieny rąk oraz wdrożenia skutecznych sposobów ich realizacji.

 

Niewłaściwe oczyszczanie rąk (np. użycie niewystarczającej ilości produktu i/lub zbyt szybkie wykonanie czynności higienicznych) skutkuje nieprawidłowym odkażeniem rąk. Naturalnie, gdy personel ochrony zdrowia nie oczyści prawidłowo rąk po wykonaniu zabiegów przy jednym pacjencie i/lub między pacjentami, prawdopodobnie dojdzie do przeniesienia drobnoustrojów. Skażone ręce pracowników ochrony zdrowia, są wskazywane, jako przyczynę endemicznych zakażeń.

 

Mycie rąk to najtańsza metoda zapobiegania przenoszeniu zarazków, niemniej bardzo ważna jest regularność tej czynności. Z drugiej strony mydło wysusza skórę dłoni, dlatego powinno się myć ręce tylko w uzasadnionych przypadkach. Generalnie ręce powinno się myć
po zakończeniu czynności o podobnym charakterze, np.:

 

  • gdy skończymy sprzątać,

  • gdy zaczynamy pracę biurową,

  • przed jedzeniem i po posiłku,

  • po wyjściu z toalety,

  • po zakończeniu pracy,

  • zawsze gdy ręce są widocznie zabrudzone.

 

Z kolei dezynfekcja jest ważna w sytuacjach podwyższonego ryzyka zakażenia – będzie
to w większości kontakt z innym człowiekiem, np. poprzez podanie dłoni lub poprzez dotyk przedmiotów, na których występują drobnoustroje, np. klamki, pieniądze.

 

Pamiętajmy, że dezynfekcja dłoni jest skuteczna, kiedy najpierw umyjemy ręce, wysuszymy je ręcznikiem papierowym i wtedy nanosimy preparat dezynfekujący. Następnie czekamy, aż substancja sama wyschnie.

 

Jeżeli nie przymierzamy się do dalszej pracy po dezynfekcji wskazane jest skorzystać
z kremów pielęgnujących.

 

Pamiętajmy, nasze dłonie są narzędziem naszej pracy, aby nie stwarzać ryzyka przenoszenia różnych bakterii, do naszych domów – MYJMY RĘCE!!!